آخرین اخبار
خانه > احکام

احکام

فیلم پاسخ به سوالات شما / استادتقوی – سری اول

برای مشاهده هر فیلم، روی تصویر آن و برای دانلود، روی متن عنوان آن فیلم کلیک کنید *:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:* شما عزیزان نیز می توانید جهت دریافت پاسخ از استاد سوالات خود را به سامانه پیامکی ۳۰۰۰۲۵۳۳۰۰۰۶۸۰ و یا به رایانامه m.amoozesh@mailfa.org ارسال فرمایید. *:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:* سوال اول (من خودم عیب و گناه دارم؛ چگونه میتوانم دیگران را نهی کنم؟؟) سوال دوم (اگر ... ادامه مطلب »

  فقه و زندگی (۱)؛ شرایط امر به معروف

  امر به معروف و نهی از منکر از مهم ترین دستورات نورانی اسلام است که چون سایر اوامر دارای احکام و ویژگی های خاصی است. حضرت امام شرایط امر به معروف و نهی از منکر را چنین بیان می فرمایند: اول: آنکه کسی که می خواهد امر و نهی کند، بداند که آن چه شخص مکلف به جا نمی آورد، ... ادامه مطلب »

   جزوه احکام امر به معروف و نهی از منکر

   جزوه ای که تقدیم میگردد مجموعه ای کامل از احکام امر به معروف و نهی از منکر است که از رساله مراجع محترم جمع آوری شده است. این جزوه گرانبها به دو صورت WORD و PDF آماده شده است که میتوانید جهت دانلود از لینک های ارائه شده استفاده کنید امید است مورد استفاده تمامی احیاگران این واجب فراموش شده ... ادامه مطلب »

    استفتائات آیت الله العظمی صافی گلپایگانی

    .  س. بنظر شما، آیا همکاری بین آحاد مختلف جامعه اسلامی در اجرای فریضه امر به معروف و نهى از منکر ضروری است یا هر کس به تنهایی می‌تواند از عهده این کار برآید؟ ج. امر به معروف و نهى از منکر یکى از تکالیف اجتماعى است که در بعض موارد با همت و اقدام یک نفر انجام مى‌پذیرد و ... ادامه مطلب »

     استفتائات آیت الله العظمی بهجت

     . شرایط امر به معروف و نهى ازمنکر سوال۴۴۱: «امر به معروف و نهى  ازمنکر چه شرایطى دارد و در این مورد وظیفه چیست؟» جواب: «اگر کسى واجبى را انجام نمى دهد و یا معصیتى را به جا مى آورد، در صورت تحقق شرایط ذیل بر دیگران واجب است او را امر به معروف و نهى ازمنکر نمایند: ۱) علم ... ادامه مطلب »

      استفتائات آیت الله العظمی وحید خراسانی

      . وجوب کفائی امر به معروف و نهی از منکر سوال ۲۵۷ : «اگر شخصی امر منکری را انجام داده و شخصی او را از این کار نهی کرده، آیا بازهم بر ما واجب است که امر به معروف و نهی از منکر نمائیم؟» جواب: «امر به معروف و نهی از منکر واجب کفائی است و اگر یک نفر اقدام ... ادامه مطلب »

       استفتائات آیت الله العظمی مظاهری

       . امر بمعروف و نهی از منکر وظیفه کیست؟ آیا امر به‌ معروف‌ و نهی‌ از منکر وظیفه حکومت‌ است‌ یا آحاد مردم‌؟ و توصیه حضرت‌ عالی‌ در این‌ زمینه‌ چیست‌؟ –    همه‌ باید این‌ فریضه الهی‌ را آنجا که‌ زمینه‌ باشد انجام‌ دهند. امر بمعروف و نهی از منکر زنان بدحجاب وظیفه ما در برابر امر به‌ معروف‌ و ... ادامه مطلب »

        رساله آیت الله العظمی بهجت

        . امر به معروف ونهى ازمنکر اگر کسى واجبى را انجام نمى دهد و یا معصیتى را بجا مى آورد، در صورت تحقق شرایط ذیل، بر دیگران واجب است او را امر به معروف و نهى از منکر بنمایند، و اگر مستحبى را ترک و یا مکروهى را بجا مى آورد، امر به معروف و نهى از منکر مستحب است، ... ادامه مطلب »

         رساله آیت الله العظمی وحید خراسانی

         . از بزرگترین واجبات بر مکلّفین امر به معروف و نهى از منکر است. خداوند متعال مى فرماید: ( وَالْمُؤمِنُونَ وَ الْمُؤْمِناتُ بَعْضُهُمْ اَوْلِیاءُ بَعْض یأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ ینْهَوْنَ عَنِ الْمُنْکَرِ )» ، (و مردان و زنان مؤمن ، بعضى از ایشان دوستان بعضى دیگر هستند ، امر مى کنند به معروف و نهى مى کنند از منکر). امر به معروف و نهى از منکر راه انبیاى خداست ، ... ادامه مطلب »

          استفتائات آیت الله العظمی مکارم شیرازی

          . ۱- نهی از منکر برای رانندگانی که موسیقیهای نامشروع استفاده می کنند گاهی که در تاکسی یا اتوبوس سوار می‌شویم راننده نوار موسیقی زن روشن می‌کند اگر انسان بداند با تذکر وی ممکن است نوار را خاموش کند اما بعد از پیاده شدن وی دوباره روشن می‌کند وظیفه‌اش چیست؟  بعضی راننده‌های اتوبوس عنوان می‌کنند که اگر نوار گوش نکنند خوابشان ... ادامه مطلب »