آخرین اخبار
خانه > مقالات > مقالات امر به معروف و نهی از منکر > علل و عوامل ترک امر به معروف

علل و عوامل ترک امر به معروف

بررسی موانع فرهنگی و اجتماعی فریضه امر به معروف و نهی از منکر

امر به معروف و نهی از منکر از واجباتی است که بقیه واجبات و در مقابل آن همچون قطره ای در برابر دریاست. لذا توجه به این امر بسیار ضروری است. اما در پیشبرد اجرای این فریضه موانعی اعم از فرهنگی و اجتماعی در پیش روی ما خواهد بود. در این مقاله ابتدا موانع فرهنگی و اجتماعی اجرای این فریضه ... ادامه مطلب »

  اصلاح جامعه بالنده ترین یادگار امام حسین (ع)

  هر سال که ایام محرم فرا می رسد حرکت خود جوش مردم و عاشقان حسینی از نو شروع می شود، عزاداری ها برای اهل بیت رسول خدا (ص) و به خصوص خامس اهل کساء برپا می گردد. این عزاداری ها بی شک مورد رضای الهی و موجب خشنودی رسول خدا (ص) و ائمه اطهار و بویژه بانوی دو عالم حضرت ... ادامه مطلب »

   موانع امر به معروف در عصر برترین آمر به معروف

   مقدمه اقدام به امور ناپسند و منکرات به خاطر تصور منافع و مزیت هایی است که شخص یا نهادی مدنی دارد. از این رو ایستادن در مقابل اعمال و برنامه های آنان به قصد بازداری از منکرات و خلاف ها، در تعارض مستقیم با منافع متصوره یا تخیلی آنان قرار دارد و ممکن است مخاطبان را به واکنش جهت دفاع ... ادامه مطلب »

    فرارِ از امر به معروف

    متأسفانه با وجود اهمیت و آثار و برکاتی که امر به معروف و نهی از منکر دارد، حتی در این زمان که به برکت جمهوری اسلامی این همه امکانات فرهنگی تبلیغی در دسترس است، باز آن گونه که باید به این واجب الهی توجه نمی شود. در بررسی علل این بی مهری، به سه عامل اساسی برمی خوریم که به ... ادامه مطلب »

     عیب کار ما در امر به معروف و نهی از منکر چیست؟ (دست نوشته ای از شهید مطهری)

       عیب کار ما در امر به معروف و نهی از منکر این است که هنوز، منطق را وارد آن نکرده‌ایم. یعنی نخواسته‌ایم از روی منطق عمل کنیم تا معروف را رواج و منکر را از بین ببریم. معنای این که منطق را وارد کنیم این است که حساب کنیم پیدایش هر چیزی سببی دارد و هم‌چنین عدم رشد و ... ادامه مطلب »

      اندیشه ای منظم در امر به معروف و نهی از منکر

      آیین مقدس اسلام در کنار دیگر برنامه‌های فردی و اجتماعی خود، از پیروانش می­‌خواهد که نسبت به آن‌چه از دیگران می­‌بینند بی­‌تفاوت نباشند بلکه آن‌ها را به سوی خوبی­‌ها فرا خوانده و از بدی‌ها باز دارند. این دو وظیفه اساسی، امر به معروف و نهی از منکر نام دارد. فهرست مندرجات ۱ – معنای لغوی امر ۲ – معنای لغوی ... ادامه مطلب »

       بهانه های ترک امر به معروف

       نویسنده: محسن قرائتی در روایات مى  خوانیم که در آخرالزمان، گروهى امر به معروف را رها مى کنند و براى خود بهانه ها و عذرها مى آورند و کار خود را توجیه مى کنند : ۱ – گناه دیگران، کارى به ما ندارد : بعضى به این دلیل که : «عیسى به دین خود، موسى به دین خود» و به ... ادامه مطلب »

        بهانه های ترک امر به معروف

        در روایات مى ‏خوانیم که در آخرالزمان، گروهى امر به معروف را رها مى‏کنند و براى خود بهانه ها و عذرها مى‏آورند و کار خود را توجیه مى‏کنند. بعضى به این دلیل که : «عیسى به دین خود، موسى به دین خود» و به دلیل اینکه : من و گناهکار را در یک قبر نمى گذارند ....... ادامه مطلب »