آخرین اخبار
خانه > مقالات > مقالات امر به معروف و نهی از منکر > شرایط و شیوه های امر به معروف

شرایط و شیوه های امر به معروف

جایی هست که امر به معروف واجب نباشد؟ (ابرار پاسخ می دهند)

گروه دین و اندیشه «خبرگزاری دانشجو»؛ علما و بزرگان دین در راستای احیای امر به معروف و نهی از منکر بسیار سخن گفته‌اند و قلم زده‌اند. در این شماره از پرونده امر به معروف و نهی از منکر مروری داریم بر آرای علمای معاصر در خصوص این واجب فراموش شده. امر به معروف و نهی از منکر در دستنوشته شهید ... ادامه مطلب »

  فقه و زندگی (۲)؛ مراتب امر به معروف

  در شماره قبل آورده شد که امر به معروف و نهی از منکر دارای شرایطی است که در صورت فقدان آن شرایط، تکلیفی متوجه مکلف نیست. بنابراین در صورت فراهم شدن شرایط، هر مکلفی موظف به انجام این فریضه است. اینک سؤال اساسی این است که «مکلف چگونه باید عمل کند. آیا با نرمخویی برخورد کند؟ یا با خشونت؟ و ... ادامه مطلب »

   آنچه آمران به معروف باید بدانند ۴

   چه کنید تا مردم از شما اطاعت بکنند شاید تقاضاهایی که حین برخورد با مردم، از آنها می‌کنید، مورد علاقه‌ی آنها نباشد؛ لذا چه باید بکنیم تا مردم و مسافرین، حرف‌هایمان را قبول کنند و با خوشحالی درخواست‌هایمان را بپذیرند؛ تحقیقات علمی و تجربی نشان داده است که می‌شود انسان به جایی برسد که آنقدر روی مردم تأثیر بگذارد و ... ادامه مطلب »

    پرهیز از پرده‏ درى در امر به معروف

    انسان، طبیعتاً به خطاکارى گرایش دارد، وگرنه دیگر نیازى به امر و نهى نبود. از آن‏جا که غرایز در او بالفعل و تربیت‏ پذیرى بالقوه است، اگر به خود واگذاشته شود، به کجروى خواهد افتاد. در این مرتبه نفس بسیار نیرومند و حاکم و آمر است و همان است که حضرت یوسف از آن چنین یاد مى‏ کند: «نفس خود ... ادامه مطلب »

     آنچه آمران به معروف و ناهیان از منکر باید بدانند (۳)

     فصل دوّم : مهارت‌های ضروری  و  دانستنی‌های لازم برای شما (بخش دوم) حریم خصوصی هر فرد را رعایت بکنید. همه ما با ترسیم دایره‌ای نامرئی به دور خود قلمرو و حریم خصوصی‌مان را مشخص می‌کنیم و اگر کسی که او را نمی‌شناسیم به درون آن دایره یا محدوده قدم بگذارد، احساس ناراحتی می‌کنیم؛ این محدوده حریم خصوصی ما می‌باشد که به ... ادامه مطلب »

      آنچه آمران به معروف و ناهیان از منکر باید بدانند (۲)

      فصل دوّم : مهارت‌های ضروری  و  دانستنی‌های لازم برای شما (بخش اول) (۱) چگونه از رفتارهای متکبرانه پرهیز بکنید؟ یکی از عادت‌های مثبتی که باعث می‌شود کارِ شما برکت پیدا بکند و نفوذ شما در مردم دو چندان شود؛ متواضعانه با مردم برخورد کردن می‌باشد. از قدیم گفته‌اند: هرچه درخت پربارتر سر به زیرتر؛ لذا باید خدا را شکر کنید که ... ادامه مطلب »

       دو فریضه اصلاح گر؛ امر به معروف و نهی از منکر

       نخستین هفته ماه محرم، هفته زنده نگه داشتن امر به معروف و نهی از منکر نام گذاری شده است. از آنجا که امرو نهی، دو ابزار اساسی تربیت و پرورش روح آدمی است، امر به معروف و نهی از منکر نیز شیوه اصلی پیامبران و مصلحان در تربیت و هدایت مردم بوده است. از اینرو، احیای این دو فریضه پر ... ادامه مطلب »

        آنچه آمران به معروف و ناهیان از منکر باید بدانند (۱)

        فصل اول : انگیزه‌دهی کاری با چه انگیزه‌ای در مأموریت امر به معروف و نهی از منکر شرکت کنیم؟ از دیدگاه مکتب حیات بخش اسلام، امتیازِ آن دسته از شما بیشتر است که خوش اخلاق‌تر باشد و با مردم خوش برخوردتر رفتار بکند؛ لذا اگر بداخلاقی پیشه بکنید، مطمئن باشید که موجبات تباه ساختنِ روح ایمان را در خود فراهم ... ادامه مطلب »

         فقه و زندگی (۱)؛ شرایط امر به معروف

         امر به معروف و نهی از منکر از مهم ترین دستورات نورانی اسلام است که چون سایر اوامر دارای احکام و ویژگی های خاصی است. حضرت امام شرایط امر به معروف و نهی از منکر را چنین بیان می فرمایند: اول: آنکه کسی که می خواهد امر و نهی کند، بداند که آن چه شخص مکلف به جا نمی آورد، ... ادامه مطلب »

          آداب و شیوه ها در امر به معروف

          در قرآن کریم و سیره عملی بزرگان دین و سخنان آنان، نکات بسیار مهم و ارزش مندی وجود دارد که می توان از آنها برای انتخاب روش های صحیح امر به معروف و نهی از منکر مدد گرفت. در این قسمت به برخی از این نکات اشاره می کنیم. ادامه مطلب »