آخرین اخبار
خانه > مقالات > مقالات امر به معروف و نهی از منکر > جایگاه و اهمیت امر به معروف

جایگاه و اهمیت امر به معروف

امر به معروف مصداق نظارت اجتماعی

تاب «بازرسی اجتماعی» را یک جامعه‌شناس آمریکایی به نام «روس» چند دهه پیش نگاشته است. مؤلف در این کتاب می‌گوید که در درون هریک از افراد بشر احساس‌هایی نهفته شده که او را به همکاری با هم‌نوعان و در شکلی کلی‌تر به زندگی در اجتماع و تن .... ادامه مطلب »

  منابع شناخت معروف و منکر (۲)

  ۳- ارزیابی منابع شناخت از آنجا که ما به عنوان مسلمان، تردیدی در حجیت «شرع» نداریم، ابتدا رابطه شرع با دیگر منابع و سپس ملاحظاتی را که در مورد «شرع» وجود دارد، بررسی خواهیم کرد. ۱-۳ رابطه شرع با عقل آیا مفاد قضیه «ما حکم به العقل، حکم به الشرع» که بیانگر ملازمه میان حکم عقل و حکم شرع می‌باشد، ... ادامه مطلب »

   نگاهی دیگر به امر به معروف از منظر تخصصی(۲)

   اول ـ معروف و منکرهای فردی در این‌گونه از موارد ما نمی‌توانیم افراد را از کاری نهی کنیم؛ چون ممکن است آن کار در نظر مرجع تقلیدشان حرام نباشد؛ زیرا اساساً این عمل برای آنان منکر محسوب نمی‌شود. « اگر عملى حکمش مورد اختلاف باشد و این احتمال وجود داشته باشد که نظر اجتهادی یا تقلیدی انجام‌دهنده عمل یا ترک‌کننده ... ادامه مطلب »

    انتخابات، میدان بزرگ امر به معروف

    می دانیم که حفظ کمالات موجود و رسیدن به کمال مطلوب برای انسان در پرتو انجام وظیفه محقق است. حال این کمال در زندگی مادی یا معنوی باشد و یا در زندگی فردی و جمعی وغیره. از آنجائیکه یکی از واجبات بزرگ الهی بلکه بزرگترین واجبات و تکالیف که بر اساس آیات و روایات شریف از ویژگی های اصلی مومنین ... ادامه مطلب »

     امر به معروف و استحکام حکومت صالحان

     هر چند فریضه امر به معروف و نهی از منکر یکی از بزرگترین واجبات اسلامی و توصیه به آن در قرآن و گفتار پیامبر خدا (صلّی الله علیه و آله و سلّم) و امیرمؤمنان (علیه السّلام) و دیگر امامان، دارای لحنی کم نظیر و تکان دهنده است. ولی اگر کسی از این همه چشم پوشی کند و تنها به ندای ... ادامه مطلب »

      امر به معروف نقطه عطف فقه سیاسی و حقوق عمومی

      امر به معروف و نهی از منکر نقطه عطف فقه سیاسی و حقوق عمومی است، زیرا از سویی ریشه در آموزه ها و تفکرات اسلامی دارد و از سویی دیگر، مولفه و وسیله ای برای عینیت بخشیدن به اهداف و آرمان های حقوق عمومی است. در همین راستا ابزارهایی که حقوق عمومی در اختیار این فریضه قرار می دهد، راهکارهایی ... ادامه مطلب »

       نگاهی دیگر به امر به معروف و نهی از منکر (۱)

       چکیده این مقاله، برخی از مباحث امر به معروف و نهی از منکر را که در تبیین و تنقیح مفهوم این فریضه الهی دخیل است، مورد توجه قرار می‌دهد و روشن می‌سازد که آیا اصطلاح «امر به معروف و نهی از منکر»، اموری نظیر تعلیم یا ارشاد جاهل، یا اقدامات پیشگیرانه فرهنگی و غیر فرهنگی، قضاوت، اجرای حدود الهی و ... ادامه مطلب »

        دو فریضه واجب اما مظلوم و فراموش شده

        امر به معروف و نهی از منکر، یعنی نگران سرنوشت دیگران و در اندیشه خوش بختی مردمان بودن. اسلام، آیین دیگرگرایی است و هرگز بی تفاوتی پیروان خود را درباره گرفتاری های دیگران روا ندانسته است و امر به معروف و نهی از منکر، یکی از نمونه های والای دیگرگرایی است. از نگاه آموزه های دینی، بالاترین نمونه دوستی و ... ادامه مطلب »

         دو فریضه اصلاح گر؛ امر به معروف و نهی از منکر

         نخستین هفته ماه محرم، هفته زنده نگه داشتن امر به معروف و نهی از منکر نام گذاری شده است. از آنجا که امرو نهی، دو ابزار اساسی تربیت و پرورش روح آدمی است، امر به معروف و نهی از منکر نیز شیوه اصلی پیامبران و مصلحان در تربیت و هدایت مردم بوده است. از اینرو، احیای این دو فریضه پر ... ادامه مطلب »

          جایگاه امر به معروف و نهی از منکر در سبک زندگی اسلامی

          بر اساس آیات کریمه قرآن، یکی از اهداف بعثت همه انبیاء الهی ساختن جامعه ای الهی ـ انسانی بوده است که در آن نه تنها افرادش فرهیخته، مهذب، حکمت آموخته و اخلاقی باشند؛ بلکه سازوکار روابط اجتماعی آن بگونه ای تنظیم شود که خود مردم در حرکت جمعی خویش عدالت را برپا سازند. به دیگر سخن، برای جامعه سازی اخلاقی ... ادامه مطلب »