آخرین اخبار
خانه > مقالات > مقالات امر به معروف و نهی از منکر > امر به معروف درکلام بزرگان

امر به معروف درکلام بزرگان

اولین بیانات سال: امربه معروف

در حرم مطهر رضوی در روز یکم فروردین: بیانات مهم رهبرانقلاب پیرامون امربه معروف رهبر انقلاب «امر به معروف و نهی از منکر» زیربنای همه‌ی احکام اسلام خواندند و بر این نکته که همه مومنان در هر نقطه ای از عالم موظفند که جامعه را به سمت نیکی و معروف سوق داده و از گرایش به سمت پستی و پلشتی ... ادامه مطلب »

  جایی هست که امر به معروف واجب نباشد؟ (ابرار پاسخ می دهند)

  گروه دین و اندیشه «خبرگزاری دانشجو»؛ علما و بزرگان دین در راستای احیای امر به معروف و نهی از منکر بسیار سخن گفته‌اند و قلم زده‌اند. در این شماره از پرونده امر به معروف و نهی از منکر مروری داریم بر آرای علمای معاصر در خصوص این واجب فراموش شده. امر به معروف و نهی از منکر در دستنوشته شهید ... ادامه مطلب »

   امر به معروف و نهی از منکر، ویژگی نظام اسلامی

   حضرت امام خمینی(ره) یکی از ویژگی های نظام اسلامی را اجرای امر به معروف و نهی از منکر دانسته و افزودند: کشوری که ادعا می‏کند جمهوری اسلامی است؛ باید همه افرادش آمر به معروف و ناهی از منکر باشند. ادامه مطلب »

    مطهری زمان از واقعیات امروزی امربه معروف می گوید

    روز دوشنه، مصادف با شهادت حضرت امام جعفر صادق(ع)، اعضای شورای مرکزی جبهه پایداری به دیدار آیت الله مصباح یزدی رفتند و ایشان در سخنان مهمی به راهکارهای جریان انقلاب اسلامی در عرصه های پیش رو پرداختند. پایگاه اطلاع رسانی حجت الاسلام و المسلمین دکتر آقا تهرانی، دبیرکل جبهه پایداری در گزارشی بخش هایی از این سخنان را منتشر کرد، ... ادامه مطلب »

     سیری در عقاید و آراء سخنگوی امام و انقلاب

     یادگار امام از موضع یک جامعه شناس و کارشناس مسائل اجتماعی، بدون تعصب، واقع بینانه با مسائل برخورد می کند و شدیداً از آفت شعارزدگی و برخورد با معلولها پرهیز می کند. البته در سالهای پس از انقلاب از این رهنمودها، تحلیل ها و سخنان بسیار ارزشمند و کارگشا چندان استفاده نکردیم. این جملات اگر چه در سمینار یا کنگره ... ادامه مطلب »

      امر به معروف در بیان فقیهان عارف

      یکی از بایسته های تبلیغ و از وظایف مهم مبلغان و مروجان دین الهی، «امر به معروف » و «نهی از منکر» است. این دو اصل اساسی، جایگاهی بس ارجمند در فرهنگ انسان ساز اسلام داشته و حیات و بالندگی جامعه دینی و خیر و سعادت دنیا و آخرت مردم بدان وابسته است. ادامه مطلب »

       امر به معروف و نهی از منکر در خانواده

       یکی از وظایفی که اسلام برعهده مرد نسبت به خانواده اش می گذارد، تعلیم احکام و تربیت خانواده است. آشنا ساختن همسر به احکام دینی و تعلیم معارف اعتقادی اسلام و مطالب اخلاقی دین از وظایف حتمی شوهر است. ادامه مطلب »

        مبانی فقهیِِ امر به معروف(حضرت آیه الله سید محسن خرازی)

        قرآن آیه نخست (و لتکن منکم امه یدعون الی الخیر و یامرون بالمعروف و ینهون عن المنکر و اولئک هم المفلحون)(۰) واژه «ولتکن» در آیه مبارکه، دلالت دارد بر وجوب وجود گروهی از امت که مردمان را به خیر بخوانند و امر به معروف و نهی از منکرکنند. در این جا کسی نگوید که آیه دلالت بر وجوب نمی کند ... ادامه مطلب »

         یادگار امر به معروفی اثری گرانسنگ از آیت الله دکتر بهشتی

         در میدان مسائل مربوط به انسان، زندگی اخلاقی و اجتماعی او، ارزش‌هایی وجود دارند «ثابت» و «اصیل» که در حقیقت زیربنای ثابت در همه نظام‌ها باید به شمار روند. ادامه مطلب »

          عیب کار ما در امر به معروف و نهی از منکر چیست؟ (دست نوشته ای از شهید مطهری)

            عیب کار ما در امر به معروف و نهی از منکر این است که هنوز، منطق را وارد آن نکرده‌ایم. یعنی نخواسته‌ایم از روی منطق عمل کنیم تا معروف را رواج و منکر را از بین ببریم. معنای این که منطق را وارد کنیم این است که حساب کنیم پیدایش هر چیزی سببی دارد و هم‌چنین عدم رشد و ... ادامه مطلب »