آخرین اخبار
خانه > مقالات > مقالات امر به معروف و نهی از منکر > امر به معروف از منظر قرآن و اهل بیت علیهم السلام

امر به معروف از منظر قرآن و اهل بیت علیهم السلام

بررسی امر به معروف در نهضت عاشورا

در قرآن کریم و روایات اسلامى در اهمیت این دو فریضه و نقش اصلاحى آنها و زیان ها و مفاسد ترک آن دو تکلیف، بسیار سخن گفته شده است و به عنوان (برترین فریضه) به شمار آمده که فرایض و احکام الهى دیگر، در سایه امر به معروف و نهى از منکر، قوام و استوارى مى یابد. در صدر اسلام، ... ادامه مطلب »

  امر به معروف در کلام امام علی علیه السلام

  الف: فضیلت امر به معروف و نهی از منکر امر به معروف برتر از جهاد حضرت علی علیه السلام اهمیّت امر به معروف و نهی از منکر را در مقایسه با جهاد در راه خدا این گونه بیان می فرمایند: همه اعمال نیک و حتی جهاد در راه خدا در مقایسه با امر به معروف و نهی از منکر مثل ... ادامه مطلب »

   کارکرد تربیتی امر به معروف در سیرۀ پیامبر صلی الله علیه و آله

   یکی از مهمترین بحث‌ها در عرصۀ علوم انسانی، تربیت انسان است، زیرا مهمترین هدفِ رسالت انبیا را تربیت و تزکیه تشکیل می‌دهد. و انسان یگانه موجودی است که بیشترین نیاز را به تربیت  و رسیدن به کمال دارد؛ زیرا جانداران دیگر بر اساس غریزه از نخستین لحظه‌های تولد راهشان را می‌یابند و بر همین اساس از خود دفاع کرده، به ... ادامه مطلب »

    متن جلسات دوره امر به معروف و نهی از منکر مقدماتی

    جلسات آموزشی دوره امر به معروف و نهی از منکر مقدماتی توسط حجت الاسلام  و المسلمین دهقانی  فیروزآبادی (استاد دانشگاه امام صادق علیه السلام) در قالب فایل فشرده تقدیم یاران امر به معروف و نهی از منکر می گردد. دانلود فایل ادامه مطلب »

     استراتژی قرآن در مواجهه با انحرافات و منکرات اجتماعی

     انحرافات اجتماعی گاه متوجه فرد است، هرچند ممکن است، به واسطه آن آسیب‎هایی متوجه جامعه شود. مثلاً قتل بی‎گناه یا سرقت از منزل شخصی، امنیت جامعه را هم مورد تهدید قرار می دهد. در این موارد، برای دفع جرم، دفاع فردی از اهمیت بالایی برخوردار است، چه اینکه دفاع اجتماعی هم مفید و لازم است. اما گاهی انحراف به طور ... ادامه مطلب »

      رویکرد حسینی علیه السلام به امر به معروف

      فرا رسیدن محرم، یادآور حادثه غمبار کربلا و رنج و محنت خاندان رسالت است؛ حادثه ای که جنبه های گوناگون دارد. یکی از جنبه های آن حادثه، حرکت اصلاحی امام حسین(علیه السلام) در آن موقعیت زمانی و مکانی است. حرکت امام حسین(علیه السلام) پرسش هایی را در ذهن انسان به وجود می آورد: چرا امام حسین(علیه السلام) از مکه خارج ... ادامه مطلب »

       پژوهشی اجتهادی در نهضت حسینی از منظر امر به معروف

       بر اساس نصوص تاریخی امام حسین (ع)، هدف اصلی از قیام خود را امر به معروف و نهی از منکر بیان داشته است. به اعتقاد نویسنده این هدف از دو سو با فقه اسلامی برخورد می کند چرا که فقیهان در وجوب امر به معروف و نهی از منکر از یک سو «احتمال تاثیر» و از سوی دیگر «عدم ضرر» ... ادامه مطلب »

        امر به معروف نمادی جامع از آزادی بیان

        حق «آزادی بیان» یکی از حقوق سیاسی مدنی انسان شمرده می شود که در آموزه های مکتب اسلام تشویق و تأیید شده است.این حق در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و بسیاری از اسناد بین المللی پذیرفته شده است. مقاله حاضر، نخست به بیان اهمیت و تعریف آزادی بیان می پردازد، سپس آموزه های اسلام را در خصوص آزادی بیان ... ادامه مطلب »

         کارکرد تربیتی امر به معروف در سیره پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم

         یکی از مهم ترین بحث ها، در عرصه علوم انسانی، تربیت انسان است؛ زیرا هدف اصلی رسالت انبیا را تربیت و تزکیه تشکیل می دهند. و انسان، یگانه موجودی است که بیش ترین نیاز را به تربیت و رسیدن به کمال دارد؛ زیرا جانداران دیگر بر اساس غریزه از نخستین لحظه های تولد، راهشان را می یابند و بر همین ... ادامه مطلب »

          امر به معروف و نهی از منکر در خانواده

          یکی از وظایفی که اسلام برعهده مرد نسبت به خانواده اش می گذارد، تعلیم احکام و تربیت خانواده است. آشنا ساختن همسر به احکام دینی و تعلیم معارف اعتقادی اسلام و مطالب اخلاقی دین از وظایف حتمی شوهر است. ادامه مطلب »