آخرین اخبار
خانه > مقالات > مقالات امر به معروف و نهی از منکر > آثار انجام و ترک امر به معروف

آثار انجام و ترک امر به معروف

سکوت زمینه تسلط اشرار

در روایات متعدد مى‏ خوانیم : «اگر شما مردم امر به معروف و نهى از منکر را ترک کنید، اشرار بر شما مسلط خواهند شد و ناله شما دیگر اثر نخواهد داشت.» ادامه مطلب »

  ابعاد اجتماعی و آثار و برکات امر به معروف

  الف: اجرای قانون منوط به نظارت عمومی درست است که دولت، در نظام اسلامی ، مسئول اجرای قانون و مقررات است ، لیکن این کار در صورت عدم نظارت عمومی نه کافی است زیرا که دولت و عُمّال او در همه جا حضور ندارند و نه مردمی است چرا که آحاد مردم در حرکت تکاملی جامعۀ خود را مسئول و ... ادامه مطلب »

   دو فریضه اصلاح گر؛ امر به معروف و نهی از منکر

   نخستین هفته ماه محرم، هفته زنده نگه داشتن امر به معروف و نهی از منکر نام گذاری شده است. از آنجا که امرو نهی، دو ابزار اساسی تربیت و پرورش روح آدمی است، امر به معروف و نهی از منکر نیز شیوه اصلی پیامبران و مصلحان در تربیت و هدایت مردم بوده است. از اینرو، احیای این دو فریضه پر ... ادامه مطلب »

    النهی عن المنکر

    قصَّ الله تعالى علینا أخبار الأمم السابقه والعواقب الوخیمه التی انتهوا إلیها حین شاعت فیهم الانحرافات والمخالفات دون أن یرفع أحد منهم رأساً أو یقول کلمه لأولئک الذین یستعجلون أیام الله لأنفسهم ولأممهم فقال تعالى : ( لُعِنَ الَّذِینَ کَفَرُوا مِنْ بَنِی إِسْرَائِیلَ عَلَى لِسَانِ دَاوُودَ وَعِیسَى ابْنِ مَرْیَمَ ذَلِکَ بِمَا عَصَوْا وَکَانُوا یَعْتَدُونَ ، کَانُوا لاَ یَتَنَاهَوْنَ عَن مُّنکَرٍ ... ادامه مطلب »

     آسیب‌ شناسی تذکر لسانی در روابط بین فردی(۲)

     ۵- عدم آگاهی و بصیرت لازم کسی که امر به معروف و نهی از منکر می‌کند معروف و منکر را بشناسد و شیوه‌ها را هم بداند. زیرا کسی بدون علم و آگاهی اقدام به اجرای این فریضه الهی نماید، ممکن است علاوه بر اینکه تأثیر مثبتی بر طرف مقابل نداشته باشد خود نیز مرتکب منکری شود. معرفت و بصیرت به ... ادامه مطلب »

      منکرات رسانه ای و راهکارهای مبارزه با آن

      رسانه‌های جمعی تأثیر به سزا و نقش چشم‌گیری در شکل‌گیری فرهنگ‌ها و ارزش‌های هر جامعه دارند که با پیشرفت فزاینده فناوری‌ها و جریان گسترده اطلاعات در جهان معاصر، و نیز به دلیل پیچیدگی‌ها و توسعه رسانه‌ها در سطح ملّی و فرا ملّی ، توجّه به ظاهرگرایی‌ها و تأثیرگذاری آنها در فکر و فرهنگ مخاطبانِ قشرهای مختلف، نقش‌آفرینی آنها نمود بیشتری ... ادامه مطلب »

       دین، جامعه و انحرافات اجتماعی

       دین، قوی ترین و محکم ترین ریسمان الهی است که انسان، فقط با تمسک به آن می تواند به هدف و مأوای والای خویش که همان مقام خلیفه اللهی است، نائل گردد. اما مسئله اصلی این است که دین چگونه و از چه راهی توانسته است، قدرت انسان را بالا ببرد و وی را در مقابل لذت های دنیوی، عصیان ... ادامه مطلب »

        آسیب شناسی دین در سیره علوی

        دین به عنوان یک واقعیت، موضوع تحقیق های گوناگون در هر یک از رشته های مختلف علوم می باشد.تلاش های علمی متکلمان، فیلسوفان، مورخان درباره دین و قلمرو آن، بیانگر این ادعاست.نوشتار حاضر با رویکرد جامعه شناختی، تلاشی اندک در راستای پاسخ به این سؤال است که «از منظر علی علیه السلام چه عوامل و متغیرهایی موجب آسیب دیدگی دین ... ادامه مطلب »

         میزانی که معروفی را می نمایاند

         امر به معروف و نهی از منکر از فرایض بزرگ اسلامی است و آثار و گسترده ای را به دنبال دارد، از اینرو کسانی که به اجرای این فریضه الهی اقدام می کننند باید خود نیز دارای ویژگی های ارزنده ای باشند تا کلام و سخن آن ها در دیگران اثر بخشد، و با بکارگیری روش ها و شیوه های ... ادامه مطلب »

          اندیشه ای منظم در امر به معروف و نهی از منکر

          آیین مقدس اسلام در کنار دیگر برنامه‌های فردی و اجتماعی خود، از پیروانش می­‌خواهد که نسبت به آن‌چه از دیگران می­‌بینند بی­‌تفاوت نباشند بلکه آن‌ها را به سوی خوبی­‌ها فرا خوانده و از بدی‌ها باز دارند. این دو وظیفه اساسی، امر به معروف و نهی از منکر نام دارد. فهرست مندرجات ۱ – معنای لغوی امر ۲ – معنای لغوی ... ادامه مطلب »