آخرین اخبار
خانه > مقالات

مقالات

اولین بیانات سال: امربه معروف

در حرم مطهر رضوی در روز یکم فروردین: بیانات مهم رهبرانقلاب پیرامون امربه معروف رهبر انقلاب «امر به معروف و نهی از منکر» زیربنای همه‌ی احکام اسلام خواندند و بر این نکته که همه مومنان در هر نقطه ای از عالم موظفند که جامعه را به سمت نیکی و معروف سوق داده و از گرایش به سمت پستی و پلشتی ... ادامه مطلب »

  امر به معروف مصداق نظارت اجتماعی

  تاب «بازرسی اجتماعی» را یک جامعه‌شناس آمریکایی به نام «روس» چند دهه پیش نگاشته است. مؤلف در این کتاب می‌گوید که در درون هریک از افراد بشر احساس‌هایی نهفته شده که او را به همکاری با هم‌نوعان و در شکلی کلی‌تر به زندگی در اجتماع و تن .... ادامه مطلب »

   سکوت زمینه تسلط اشرار

   در روایات متعدد مى‏ خوانیم : «اگر شما مردم امر به معروف و نهى از منکر را ترک کنید، اشرار بر شما مسلط خواهند شد و ناله شما دیگر اثر نخواهد داشت.» ادامه مطلب »

    جایی هست که امر به معروف واجب نباشد؟ (ابرار پاسخ می دهند)

    گروه دین و اندیشه «خبرگزاری دانشجو»؛ علما و بزرگان دین در راستای احیای امر به معروف و نهی از منکر بسیار سخن گفته‌اند و قلم زده‌اند. در این شماره از پرونده امر به معروف و نهی از منکر مروری داریم بر آرای علمای معاصر در خصوص این واجب فراموش شده. امر به معروف و نهی از منکر در دستنوشته شهید ... ادامه مطلب »

     امر به معروف و نهی از منکر، ویژگی نظام اسلامی

     حضرت امام خمینی(ره) یکی از ویژگی های نظام اسلامی را اجرای امر به معروف و نهی از منکر دانسته و افزودند: کشوری که ادعا می‏کند جمهوری اسلامی است؛ باید همه افرادش آمر به معروف و ناهی از منکر باشند. ادامه مطلب »

      فقه و زندگی (۲)؛ مراتب امر به معروف

      در شماره قبل آورده شد که امر به معروف و نهی از منکر دارای شرایطی است که در صورت فقدان آن شرایط، تکلیفی متوجه مکلف نیست. بنابراین در صورت فراهم شدن شرایط، هر مکلفی موظف به انجام این فریضه است. اینک سؤال اساسی این است که «مکلف چگونه باید عمل کند. آیا با نرمخویی برخورد کند؟ یا با خشونت؟ و ... ادامه مطلب »

       آنچه آمران به معروف باید بدانند ۴

       چه کنید تا مردم از شما اطاعت بکنند شاید تقاضاهایی که حین برخورد با مردم، از آنها می‌کنید، مورد علاقه‌ی آنها نباشد؛ لذا چه باید بکنیم تا مردم و مسافرین، حرف‌هایمان را قبول کنند و با خوشحالی درخواست‌هایمان را بپذیرند؛ تحقیقات علمی و تجربی نشان داده است که می‌شود انسان به جایی برسد که آنقدر روی مردم تأثیر بگذارد و ... ادامه مطلب »

        بررسی امر به معروف در نهضت عاشورا

        در قرآن کریم و روایات اسلامى در اهمیت این دو فریضه و نقش اصلاحى آنها و زیان ها و مفاسد ترک آن دو تکلیف، بسیار سخن گفته شده است و به عنوان (برترین فریضه) به شمار آمده که فرایض و احکام الهى دیگر، در سایه امر به معروف و نهى از منکر، قوام و استوارى مى یابد. در صدر اسلام، ... ادامه مطلب »

         بررسی موانع فرهنگی و اجتماعی فریضه امر به معروف و نهی از منکر

         امر به معروف و نهی از منکر از واجباتی است که بقیه واجبات و در مقابل آن همچون قطره ای در برابر دریاست. لذا توجه به این امر بسیار ضروری است. اما در پیشبرد اجرای این فریضه موانعی اعم از فرهنگی و اجتماعی در پیش روی ما خواهد بود. در این مقاله ابتدا موانع فرهنگی و اجتماعی اجرای این فریضه ... ادامه مطلب »

          منابع شناخت معروف و منکر (۲)

          ۳- ارزیابی منابع شناخت از آنجا که ما به عنوان مسلمان، تردیدی در حجیت «شرع» نداریم، ابتدا رابطه شرع با دیگر منابع و سپس ملاحظاتی را که در مورد «شرع» وجود دارد، بررسی خواهیم کرد. ۱-۳ رابطه شرع با عقل آیا مفاد قضیه «ما حکم به العقل، حکم به الشرع» که بیانگر ملازمه میان حکم عقل و حکم شرع می‌باشد، ... ادامه مطلب »